Cena vstopnice: 12,00 EUR
Predstava Kriplov zagovor je nadaljevanje sodelovanja igralca in invalida Simona Šerbinka ter režiserja Matjaža Latina, ki sta pred dobrim letom ustvarila uspešno monodramo Krhkost. Slednja je nastala po eseju znanega francoskega filmskega ustvarjalca Jeana-Clauda Carrièra, medtem ko Kriplov zagovor na izviren način prikazuje igralčevo avtobiografsko zgodbo o rehabilitaciji in vključevanju invalidov v družbo.
Predstava tematizira različne vrste invalidnosti, in sicer tako telesne kot duševne diagnoze. Igralec svojo osebno zgodbo predstavlja na na videz sproščen način, ob tem pa z veliko mero družbene kritike in samoironije.
Predstava ob tem odpira in hkrati podira različne tabuje, povezane z invalidnostjo, ter posega v boleče osebne in socialne teme.
Kriplov zagovor je monodrama, podnaslovljena kot »komedija«, in vključuje elemente različnih žanrov, od angažirane stand up komedije do dokumentarnega realizma.
Ključnega pomena je vsekakor razgaljenje – iskreno in intimno podajanje osebne zgodbe igralca, ki mu je usodno zaznamovala življenje in ga stigmatizirala. Vendar je igralec Šerbinek kljub izgubi obeh nog ponovno našel smisel, dokončal dve fakulteti in si ustvaril družino.
Nikakor ne gre zgolj za podajanje biografskih podatkov, temveč izvajalec na odru skuša doživeti preporod in poravnavo s preteklostjo.
»Potem pa sem si rekel: 'Ej, stari, povej končno v predstavi, kdo si. Kdaj si postal takšen?' Takšen sem postal takrat, ko sem ostal brez nog.«
Invalid, povzeto po SSKJ:
»ETIMOLOGIJA besede invalid: prevzeto prek nem. Invalid iz frc. invalide, prvotno ‛nemočen’, to pa iz lat. invalidus iz lat. in.. ‛ne..’ + validus ‛krepak, čvrst’.«
Kripelj, po domače kripl, povzeto po SSKJ:
»Nižje pog. invalid, pohabljenec: dobil je strel v koleno in ostal kripelj / kot psovka, ti kripeljni mi delajo spet težave.«